2019 kovo 22 d.

Turizmas

Bažnyčios

Papilės Šv. Juozapo bažnyčia. Šiaudinės Švč. Mergelės Marijos bažnyčia.

Gamtos paminklai

Penkiolikakamienė liepa Rudikių ąžuolas Užbrasčių ąžuolas

Jurakalnis

Į pietus nuo senųjų kapinių, kairiajame Ventos krante, stūkso išvaizdus medžiais apaugęs gūbrys, nuo skardžio atskirtas gilia griova, nueinančia į Ventos upės slėnį - tai Jurakalnis

Juros periodo atodanga

Ventos upės slėnio šlaituose ir Jurakalnio griovoje yra 9 juros periodo uolienų atodangos. Jura vadinamas vidurinis mezozojaus eros etapas, prasidėjęs prieš 205 milijonus metų ir trukęs apie 60 milijonų metų

Malūnai

Augustaičių malūnas Papartynės malūnas Papilės malūnas Pašilės malūnas Rudikių malūnas

A. Martyšiaus kaimo turizmo sodyba

Kaimo turizmo sodyba „Svajoklių slėnis“

Muziejai

Simono Daukanto memorialinis muziejus. Lazdynų Pelėdos muziejus

Paminklai

S. Daukanto paminklas. S. Daukanto kapas. Paminklas 1863-1864 m.sukilėliams Biliūniškėse. Paminklinis akmuo Užbrasčių kaime 1863 m. laisvės kovotojams atminti.

Parkai

Eglesių parkas, Kairiškių parkas, Klaišių buvusio dvaro parkas, Meškėnų buvusio dvaro parkas, Papilės parkas, Papilės vardinis ąžuolynas, Paragių parkas

Piliakalniai

Sustojus Papilėje, viename seniausių Žemaitijos miestelių, pirmiausia derėtų užkopti ant dviejų piliakalnių, tolimos istorijos liudininkų.

Apžadų kapeliai

Kelio Tryškiai - Viekšniai atkarpoje, už Kairiškių gyvenvietės, veda lauko keliukas į Apžadų kapelius.

Naujienos / Archyvas

Baltų kelias - nauja pažintinė ir kultūrinė patirtis

2018.11.05
 

Dažnas ieškome savo giminės kuo gilesnių šaknų, didžiuojamės kelis amžius siekiančiais geneologiniais medžiais. Bet į savo protėvius galima pažiūrėti bendresne prasme - ne tik per kraujo giminystę. Noriu pristatyti būsimo tarptautinio kultūros kelio Baltų kelias bendrą vaizdą.

Kad maršrutas galėtų vadintis tarptautiniu kultūros keliu, jis turi apimti bent tris valstybes, pavyzdžiui, švento Jokūbo kelias, Europos kapinių kelias, Dunojaus vyno kelias, Impresionizmo kelias – iš viso jau yra 33 sertifikuoti maršrutai. Kaip atsirado Baltų kelias? Baltų kalbos - gyvos lietuvių, latvių ir kitados išnykusi prūsų kalba išsaugojo daugelį senovinių žodžių ir gramatinių formų. Baltiškos kilmės vandenvardžiai ir kai kurie vietovardţžai nuo Maskvos apylinkių rytuose iki Oderio vakaruose ir nuo Dauguvos šiaurėje iki Ukrainos pietuose kyla iš III–II tūkstantmečio pr. Kr. laikotarpio. Mus su latviais sieja dainos ir didieji istorijos pasakojimai – Lietuvos ir Latvijos tautinių valstybių kūrimo pamatas

Baltų kelias turi tris ratus (pusračius Lietuvos pusėje) – Kuršių ratas, Žiemgalių ratas, Sėlių ratas, kurie susijungs su analogiškais latvių pusračiais. Yra paruošta Baltų kelio galimybių studija (parengė prof. dr. Vykintas Vaitkevičius), vyksta pristatymai ir mokymai. Teko dalyvauti Pakruojo dvare vykusiuose mokymuose. Galimybių studijoje išskirti 7 pagrindiniai turistiniai keliai, Štai vienas iš jų - Didysis Lietuvos istorijos pasakojima - apima tokias lankytinas vietas: S. Daukanto kapas ir (arba) memorialinis muziejus – Kęstučio paminklas su geležiniais vilkais Kivyliuose – D. Šidlausko-Visuomio kapas Pakempinių kaime – Žvelgaičio kalnas – Žagarės žirgyno žemaitukai – Kalnelio (Ziniūnėlių) ąžuolynas – Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus archeologinė ekspozicija – Balčiūnų sodyba – Pakruojo krašto muziejus „Žiemgala“ – Kunigaikštienės Birutės paminklas – Vytauto paminklas. Visi objektai buvo vertinami, pagal tokius kriterijus: ar pritaikyta lankymui, ar atlikti moksliniai tyrimai, kokia mitologinė, archeologinė, istorinė, visuomeninė reikšmė. Mūsų rajone aukštus balus surinko Jurakalnio geologinis-pažintinis takas, Kamanų mokomasis-pažintinis takas. Pasižvalgius pas kaimynus, matyti, kad labai vertingas Jadvygos Balvočiūtės vaistažolių ūkis, Mažeikių muziejus su Pavirvytės kapinymo radiniais, Pašatrijos piliakalnis (Šatrijos kalnas).

Kas mums iš to? Ne tik vietinės, bet ir tarptautinės galimybės. Ventos regioniniam parkui, Kamanų valstybiniam gamtiniam rezervatui - ne veltui Žiemgalių ratas pristatomas kaip pasakojimas apie baltų genčių ž e m ę – jos gelmes, paviršių, mineralus, vandenis, augalus ir gyvūnus. Muziejams. Juk Akmenės krašto muziejus turi tokių išskirtinių Papilės kapinyno radinių ir latviškai laisvai kalbančią darbuotoją. Kultūros centrui. Tautodailininkams. Verslininkams – turistų srautus reikės maitinti ir apgyvandinti.

Kas dar gerai? Turistai tenkina pažinimo norą ir atranda įkvėpimo šaltinių: savitą gamtos ir kultūros paveldą, kalbą, papročius, maistą, kiti kuria asmeninius ryšius su gimtuoju tėvų, senelių kraštu. Galimybių studija suteikia šaltinį, iš kurio galima semtis idėjų. Galima šiuolaikinė interpretacija. Tik turi būti išlaikytas tikrumas, negalima sukurti naujų istorijų. Tikrai turime, ką parodyti, ką pasakyti ir kuo nustebinti.Baltiškumas gali ženkliai praturtinti visos Europos kultūros įvairovę.

 

                   Rita Masiulienė

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018.11.05 16:26
 

100-mečiui

Kontaktai

Akmenės rajono Papilės

seniūnijos rėmimo fondas
Kodas 153091222
J. Basanavičiaus g. 22A, Papilė,

LT-85243, Akmenės r. sav.
Tel. (8 425) 32633
El. paštas antanas@vaicius.lt

 

2009 - 2019 © Papilės kraštas