2024 balandžio 25 d.

Turizmas

Bažnyčios

Papilės Šv. Juozapo bažnyčia. Šiaudinės Švč. Mergelės Marijos bažnyčia.

Gamtos paminklai

Penkiolikakamienė liepa Rudikių ąžuolas Užbrasčių ąžuolas

Jurakalnis

Į pietus nuo senųjų kapinių, kairiajame Ventos krante, stūkso išvaizdus medžiais apaugęs gūbrys, nuo skardžio atskirtas gilia griova, nueinančia į Ventos upės slėnį - tai Jurakalnis

Malūnai

Augustaičių malūnas Papartynės malūnas Papilės malūnas Pašilės malūnas Rudikių malūnas

Muziejai

Simono Daukanto memorialinis muziejus. Lazdynų Pelėdos muziejus

Paminklai

S. Daukanto paminklas. S. Daukanto kapas. Paminklas 1863-1864 m.sukilėliams Biliūniškėse. Paminklinis akmuo Užbrasčių kaime 1863 m. laisvės kovotojams atminti. Šv. Jurgio paminklas

Parkai

Eglesių parkas, Kairiškių parkas, Klaišių buvusio dvaro parkas, Meškėnų buvusio dvaro parkas, Papilės parkas, Papilės vardinis ąžuolynas, Paragių parkas

Piliakalniai

Sustojus Papilėje, viename seniausių Žemaitijos miestelių, pirmiausia derėtų užkopti ant dviejų piliakalnių, tolimos istorijos liudininkų.

Apžadų kapeliai

Kelio Tryškiai - Viekšniai atkarpoje, už Kairiškių gyvenvietės, veda lauko keliukas į Apžadų kapelius.

Naujienos / Archyvas

Miestelio šventę rengėme ir šventėme kartu

2019.09.13
 

     Baigia atslūgti šviesios ir teigiamos šventinės emocijos, žavesį praradę gėlių kilimai ir didingos Raudonskardžio vyrų pagamintos skrybėlės „paliko“ Simono Daukanto aikštę, vis rečiau vaizdais kažkas „pasidalina" veidaknygėje, tik gražiosios skrybėlės vis dar džiugina skaitytojų akis parodoje Kazio Narščiaus bibliotekoje. Šventės turi pradžią ir pabaigą...

     Tradicinės miestelio šventės skelbimas „žadėjo" daug progų vienoje: tai ir bendruomenių sąskrydis, ir Kalniškių kaimo bendruomenės vykdomas projektas „Rudenėlio šventė", ir, žinoma, atlaidai.

     Rugsėjo 7-ają nuo pat ryto Papilėje vyko šventės paruošiamieji darbai – kas aikštėje kūrė gėlių kilimus, kas Simono Daukanto gimnazijos stadione statė palapines ir puošė kiemelius, vyko renginio įgarsinimo darbai, o kas dar namuose kepė obuolių pyragus... Bendruomenių sąjungos įkūrėjai - Raudonskardžio bendruomenės atstovai su savo sukurtu „traktorbusu“ išriedėjo į apylinkes kviesti šventės dalyvių ir svečių.

     Vidudienį šventės vedantieji Jolanta Gricienė ir Renatas Pocevičius pakvietė visas bendruomenes rikiuotis skrybėlių paradui. Susirinkusius į šventę dalyvius ir svečius pasveikino Papilės seniūnas A. Vaičius ir Papilės parapijos klebonas, kun. R. Marozas. Skambant šventiniam maršui, daugiau nei 100-to žmonių kolona, pasidabinę puošniausiomis skrybėlėmis, apsuko garbės ratą stadione. Priekyje buvo nešamos Papilės ir Žemaitijos vėliavos. Prie įrengtos mobilios estrados, visi kartu, pamokyti Akmenės kultūros namų netradicinių šokių grupės šokėjų, sušoko porą folkliorinių šokių. Skirstydamiesi į kiemelius parado dalyviai skrybėles paliko čia pat įrengtame skrybėlių salone, kad šventės svečiai galėtų pasigrožėti, pasimatuoti, nusifotografuoti.

     Kol išmaniosios bendruomenių šeimininkės, ant didžiulio Raudonskardžio meistrų pagaminto stalo, nešė obuolių pyragus (jų kiekviena bendruomenė buvo įpareigota iškepti ne mažiau kaip „vieną metrą"), kiti turėjo suburti sportininkų komandas varžyboms.

     Bendruomenių komandos rungėsi linksmosiose estefetėse: vikšro ėjime, vėžinimo karučiu, lindimo per tunelį,  pagalvių mūšyje, o baigėsi varžybos vyriška - maišo metimo per kliūtį rungtimi.

     Teisėjams susumavus rezultatus sportinių varžybų prizininkais tapo Gumbakių bendruomenė, II-ą vietą iškovojo kairiškiečiai ir III-čią vietą užėmė eglesiškiai.

     Po varžybų pats laikas atgauti jėgas. Šeimininkės paprašytos pjaustyti pyragus, o visi šventės dalyviai - juos ragauti. Mėgstantys matematiką prieš tai suskaičiavo, kad ant stalo buvo sunešti 48 obuolių pyragai. Beje, kas nepasisotino pyragais, aplankę kiemelius galutinai sotūs galėjo grįžti. Kalniškiečiai vaišino įvairiais užkandžiais ir karštu plovu, gumbakiškiai - žirnių koše, girdė namine gira, kruopiškiai - sūriu ir ledais, papilėniškiai - kibinais, spurgytėmis, kepta duona, gira, daubiškiečiai šviežiai skintomis avietėmis gaivino, o kur dar turtingi Naujosios Akmenės kaimiškosios seniūnijos bendruomenių, akmeniečių, raudonskardiškių, kairiškiečių, eglesiškių, Papilės klubų stalai...

     Pasisotinus galima šventę tęsti. Sveikinimo žodį tarė rajono savivaldybės vicemeras T. Martinaitis, ir šia proga įteikė lentelę „Pavyzdingai tvarkoma sodyba 2019" rajoniniame sodybų apžiūros konkurse pripažintiems šeimininkams S. ir R. Ivanauskams iš Urbonaičių k., padėka ir piniginis prizas atiteko V. Čiapui iš Nepriklausomybės g., Papilės mstl. Seniūnas, talkinant vicemerui, pasveikino seniūnijos bendruomenių pasiūlytus gražiai tvarkomų sodybų šeimininkus: O. ir D. Kulvelius, ir R. ir Z. Žadeikius iš Nepriklausomybės g., Papilės mstl., A. Krasauskienę ir V. Kučinską iš Gumbakių, M. ir A. Kolbergus iš Kairiškių k., S. Prancuitienę iš Eglesių k., N. Kovėrienę iš Kalniškių k. Seniūnas nuoširdžiai padėkojo visoms šventėje dalyvavusioms bendruomenėms ir daug išmonės, darbo įdėjusioms ruošiant kiemelius, kuriant gėlių kilimus ir skrybėles, dalyvaujant varžybose,: Daubiškių gyvenvietės, Eglesių KB „Papartis", Gumbakių, Kalniškių, Kairiškių KB ir klubui „Margažiedis", Papilės miestelio, Raudonskardžio, klubams „Atgaiva", „Parama", neįgaliųjų draugijos Papilės padaliniui, ikimokyklinio ugdymo skyriui „Kregždutė", svečiams, bendruomenių sąskrydžio dalyviams iš Naujosios Akmenės kaimiškosios seniūnijos, Kruopių ir Akmenės seniūnijų. Bendruomenėms įteikė padėkas ir po šakotį. Sportinių rungčių prizininkams įteikti piniginiai čekiai.

     Šventinį vakarą linksmino grupė „Vyšnios", atlikėjai M. Šedžiuvienė ir A. Janonis. besibaigiant koncertams dangų nušvietė fejerverkai, iki vidunakčio muzikantai L. Grigas ir L. Čeludis linksmino gegužinės dalyvius.

     Antroji šventės dalis – atlaidų diena. Vargu ar kas galėtų prisiminti, nuo kada švenčiami Švč. Mergelės Marijos gimimo atlaidai Papilėje, turintys savitą „Matkibužo“ pavadinimą.

     Šie atlaidai buvo ypatingi tuo, kad po 30 metų į Papilę laikyti Šv, Mišių  atvyko kanauninkas J. Paulauskas. Iškilmingumo suteikė Mažeikių kultūros centro mišraus choro „Draugystė“, vadovaujamo charizmatiškojo meno vadovo ir dirigento Ričardo Grušo, giedojimas Šv. Mišiose ir koncertas po jų.

       Atlaidai buvo gera proga seniūnijos rėmimo fondui „likviduoti“ skolą – įteikti kilniausiojo poelgio nominaciją Laimai ir Jonui Šalčius, kurie po metų pertraukos vėl sugrįžo iš JAV aplankyti savų namų Papilėje. Nominaciją įteikė seniūnas A. Vaičius, padėkodamas svečiams už teikiamą paramą kraštui. Taip pat seniūnas padėkojo ir monografiją „Papilė“ įteikė  klebonui kun. R. Marozui, tarnystės parapijai metinių proga.

       Šventė buvo tokia, kokią ją susikūrėme. Ja pasidžiaugėme patys, šiltų žodžių sulaukėme iš sugrįžusių gimtinėn papilėniškių ir svečių. Seniūnas A. Vaičius nuoširdžius padėkos žodžius dar kartą taria daugiausiai prie šventės prisidėjusiai idėjų generatorei Raudonskardžio bendruomenei ir jos pirmininkei I. Beišinienei, projektą vykdžiusiai ir juo su Papile „pasidalinusiai“, šventės dalyvius plovu vaišinusiai Kalniškių kaimo bendruomenei, ir jos pirmininkei S. Ivanauskienei, visoms bendruomenėms dalyvavusioms šventėje, sutikusioms su visomis organizatorių keltomis „išmonėmis“: gėlių kilimų ir kiemelių kūrimu, skrybėlių puošimu ir dalyvavimu parade, pyragų kepimu. Visos šios atrakcijos pareikalavo iš bendruomenių daug darbo ir pastangų, o šventei suteikė  patrauklumo.

       Nuoširdžiai dėkojame šventės rėmėjams: H. Ir R. Dargiams, Papilės žemės ūkio bendrovei, UAB „Idavang“.

 

                    Seniūnijos informacija

 

      

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019.09.18 16:45
 

100-mečiui

Kontaktai

Akmenės rajono Papilės

seniūnijos rėmimo fondas
Kodas 153091222
J. Basanavičiaus g. 22A, Papilė,

LT-85243, Akmenės r. sav.
Tel. (8 425) 32633
El. paštas antanas@vaicius.lt

 

2009 - 2024 © Papilės kraštas