2024 kovo 28 d.

Turizmas

Bažnyčios

Papilės Šv. Juozapo bažnyčia. Šiaudinės Švč. Mergelės Marijos bažnyčia.

Gamtos paminklai

Penkiolikakamienė liepa Rudikių ąžuolas Užbrasčių ąžuolas

Jurakalnis

Į pietus nuo senųjų kapinių, kairiajame Ventos krante, stūkso išvaizdus medžiais apaugęs gūbrys, nuo skardžio atskirtas gilia griova, nueinančia į Ventos upės slėnį - tai Jurakalnis

Malūnai

Augustaičių malūnas Papartynės malūnas Papilės malūnas Pašilės malūnas Rudikių malūnas

Muziejai

Simono Daukanto memorialinis muziejus. Lazdynų Pelėdos muziejus

Paminklai

S. Daukanto paminklas. S. Daukanto kapas. Paminklas 1863-1864 m.sukilėliams Biliūniškėse. Paminklinis akmuo Užbrasčių kaime 1863 m. laisvės kovotojams atminti. Šv. Jurgio paminklas

Parkai

Eglesių parkas, Kairiškių parkas, Klaišių buvusio dvaro parkas, Meškėnų buvusio dvaro parkas, Papilės parkas, Papilės vardinis ąžuolynas, Paragių parkas

Piliakalniai

Sustojus Papilėje, viename seniausių Žemaitijos miestelių, pirmiausia derėtų užkopti ant dviejų piliakalnių, tolimos istorijos liudininkų.

Apžadų kapeliai

Kelio Tryškiai - Viekšniai atkarpoje, už Kairiškių gyvenvietės, veda lauko keliukas į Apžadų kapelius.

Naujienos / Archyvas

Laisvas vėjas pučia Papilėje

2021.07.19
 

Laisvo vėjo greitis pamatuotas kiekvienam pagal jėgas. Kas pasikinkys šimtą arklių ir skries kvėpdamas džiugesį ir laimę, o kas ramiai, patogiai risnos romiu arkliuku. Svarbiausia, kad tavyje apsigyventų laisvė. Kokiu laisvės vėjo greičiu skriejo mūsų kraštietis, žinomas keliautojas, fotografas, rašytojas ir daug kitų pomėgių turėjęs Paulius Normantas, svarstymai nereikalingi. Jis skriejo šimtu arklių kinkytu laisvės vėju. Jo paties pasirinktas asmenybę apibūdinantis parašas buvo „LaiVėjus“. Veržlų pasaulio pilietį, kaip ypatingą asmenybę, prisimena jo draugai, kolegos iš Kelionių žurnalistų klubo.

 

Roma JONIKIENĖ

Liepos 17 diena Papilės Simono Daukanto gimnazijoje pažymėta įdomiais pokalbiais, fotografijų paroda, Pauliaus Normanto vardu pavadinto geografijos kabineto atidarymo ceremonija, netgi puikia menine svečių sutikimo programa ir kitomis nuotaikingomis atrakcijomis. Pavyzdžiui, rago pūtimu, įsiamžinimu bendroje nuotraukoje, ambasadoriaus padėka. Daug gražių dalykų tą dieną padovanojo Kelionių žurnalistų klubas, kuriame susibūrę rašantys, fotografuojantys, filmuojantys žmonės ne vien iš Lietuvos. Į klubą „įstojo“ Australijos lietuvis, aktyvus dalyvis – žinomas keliautojas V. J. Juškus, P. Normanto bendražygis V. Bukauskas su šeima, fotomenininkas J. Staselis, klubui vadovauja su Papile per giminystę su K. Narščiumi sąsajų turintis G. Statinis. Pasidalinti mintimis ir prisiminimais apie ilgus draugystės metus su Pauliumi atvyko rajono tarybos narys A. Nicius. Įvykio sūkuryje dalyvavo rajono meras V. Mitrofanovas.

Kelionių žurnalistų klubas organizavo ekspediciją Pauliui Normantui atminti. Lietuvą, nors buvo ir Vengrijos pilietis, Paulius Normantas garsino fotografijomis, knygomis, pasakojimais, kokia bendrystė sieja mus su pasauliu. Keliautojų kelias prasidėjo mūsų krašte ir pasuko į Vengriją, stabtelint vietose, kurios reikšmingos buvo ir Pauliui. Keliautojai ankstyvą rytmetį jau buvo Kalniškiuose, Pauliaus gimtinėje, uždegė smilkalus, kaip simbolį Rytų kultūros, kurią keliautojas mėgo. Trimitininkas Giedrius apie stabtelėjimą pranešė trimito signalu. Žiupsnelis žemės paimta į kapsulę, ši bus nugabenta į Vengriją. Antras stabtelėjimas ir pakartojimas ritualų vyko Papilės kapinėse, kur ilsisi keliautojas. Ilgasis stabtelėjimas buvo Simono Daukanto gimnazijoje. Čia išeksponuota paroda „Keturių ekspedicijų akimirkos“.

Svečius pasitiko gimnazijos bendruomenė, seniūnijos atstovai. Direktorė A. Raustienė su jaunesnių klasių mokiniais pristatė susitikimo šerdį: kas buvo Paulius Normantas, kaip jis garsino Lietuvą ir Žemaitiją, kokį meninį palikimą gavome. A. Raustienė palygino du didžius žmones Simoną Daukantą – pėsčiomis ėjusį mokslo siekti ir kraštietį Paulių Normantą – Lietuvos vardą į pasaulį nešusį, o iš 70 šalių į Lietuvą išmintį nuotraukose vežusį. Dainų padainavo Ventos gimnazijos moksleivė D. Gurinaitė. Prisiminimais pasidalijo Pauliaus draugas A. Nicius, meras V. Mitrofanovas Papilės seniūnė J. Šiurkuvienė. Gimnazijos šeimininkai svečius pakvietė į antrą aukštą, prie geografijos kabineto. Dabar prie durų pritvirtinta lentelė skelbia, kad suteiktas keliautojo vardas. Kelionių žurnalistų klube įvairių profesijų žmonės, kurie dar ir rašo, fotografuoja, primena, kur gyveno ir ką įspūdingo yra nuveikę lietuviai, pabirę po pasaulį. Keliautojai gimnazijai padovanojo fotoalbumų, direktorei A. Raustienei perduotas Vengrijos ambasadoriaus padėkojimas, kelionės globėjas – užsienio reikalų ministras G. Landsbergis.

Apie idėją įamžinti keliais būdais Pauliau Normanto atminimą pasidalijo klubo vadovas Gerimantas Statinis. Ši ekspedicija „LaiVėjus 2021“ per Papilę į Vengriją skirta keliautojui atminti. Kelionės maršrutas driekiasi per Papilę – Nyredhazą – Budapeštą – Zagrebą – Medjungorję – Visoką – Belgradą – Bratislavą ir sugrįžimas į Vilnių. P. Normanto palaikai ilsisi tiek gimtinėje, tiek Vengrijoje. Abi aplankytos. Kolegos iš klubo apie Paulių Normantą atsiliepia kaip apie keliautoją iš didžiosios raidės, jis įvardijamas kelių meno sričių fenomenu, filosofu. Paulius buvo kelių asociacijų, vienijančių žurnalistus, menininkus tiek Lietuvoje, tiek Vengrijoje narys. Nuoširdžiai pamilusiam Rytų kultūrą keliautojui rodant pagarbą susitikimų, apsilankymų vietose uždegami tradiciniai Himalajų smilkalai, o trimito garsai suvienija toli viena nuo kitos esančias pasaulio puses.

 

Akmenės rajono laikraštis „Vienybė"

 

Nuotraukos straipsnio autorės ir B. Ungeitienės 

 

   
   
   
   
Paskutinį kartą atnaujinta: 2021.07.23 14:04
 

100-mečiui

Kontaktai

Akmenės rajono Papilės

seniūnijos rėmimo fondas
Kodas 153091222
J. Basanavičiaus g. 22A, Papilė,

LT-85243, Akmenės r. sav.
Tel. (8 425) 32633
El. paštas antanas@vaicius.lt

 

2009 - 2024 © Papilės kraštas