2024 gegužės 20 d.

Turizmas

Bažnyčios

Papilės Šv. Juozapo bažnyčia. Šiaudinės Švč. Mergelės Marijos bažnyčia.

Gamtos paminklai

Penkiolikakamienė liepa Rudikių ąžuolas Užbrasčių ąžuolas

Jurakalnis

Į pietus nuo senųjų kapinių, kairiajame Ventos krante, stūkso išvaizdus medžiais apaugęs gūbrys, nuo skardžio atskirtas gilia griova, nueinančia į Ventos upės slėnį - tai Jurakalnis

Malūnai

Augustaičių malūnas Papartynės malūnas Papilės malūnas Pašilės malūnas Rudikių malūnas

Muziejai

Simono Daukanto memorialinis muziejus. Lazdynų Pelėdos muziejus

Paminklai

S. Daukanto paminklas. S. Daukanto kapas. Paminklas 1863-1864 m.sukilėliams Biliūniškėse. Paminklinis akmuo Užbrasčių kaime 1863 m. laisvės kovotojams atminti. Šv. Jurgio paminklas

Parkai

Eglesių parkas, Kairiškių parkas, Klaišių buvusio dvaro parkas, Meškėnų buvusio dvaro parkas, Papilės parkas, Papilės vardinis ąžuolynas, Paragių parkas

Piliakalniai

Sustojus Papilėje, viename seniausių Žemaitijos miestelių, pirmiausia derėtų užkopti ant dviejų piliakalnių, tolimos istorijos liudininkų.

Apžadų kapeliai

Kelio Tryškiai - Viekšniai atkarpoje, už Kairiškių gyvenvietės, veda lauko keliukas į Apžadų kapelius.

Naujienos / Archyvas

„Mūsų Papilė“ – mums apie mus

2020.12.21
 
Kuo garsi Papilė per paskutinius 20 metų? Knygų leidyba. 2 solidžios knygos iš „Lietuvos valsčių“ serijos, „Papilė širdyse ir likimuose“ (Papilės kraštą garsinančių ir garsinusių žmonių biografijų žinynas), nuotraukų albumas „Papilės kraštas“. Ir – naujausia, metų pabaigoje išėjusi „Mūsų Papilė“. Visas knygas sieja trys dalykai: tema ir dvi asmenybės, savo rūpesčiu daugiausia prisidėjusios prie knygų gimimo: leidinių atsiradimo iniciatorius, buvęs seniūnas, Papilės seniūnijos rėmimo fondo administratorius Antanas Vaičius  ir sudarytojas (arba vienas iš sudarytojų), daugelio tekstų autorius Leopoldas Rozga.
„Mūsų Papilė“ pasirodė 2020 metų gale, nors turėjo pasirodyti 2018 m. Dedikacija skelbia, kad skiriama Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui. Tokios svarbios progos įamžinimas turėjo būti sklandus: mintis pradėta rutulioti  dar 2013 m. Įkurtas komitetas, parinkta aikštelė prie bažnyčios, kur turėjo atsirasti šventojo Jurgio skulptūra su pasižymėjusių savanorių pavardėmis. Kultūros lauko sumanymus turėjo būti papildytas ūkiškais darbais: J. Basanavičiaus gatvės atkarpos, aikštelės prie bažnyčios sutvarkymu, Lakštingalų slėnio atnaujinimu. Ir viskas supynė: juk negali statyti skulptūros nesutvarkytoje aikštelėje, o aikštelė netvarkoma dėl projektų vykdymo vingrybių, dėl atrasto seno grindinio. Pagaliau darbai įvykdyti, skulptūra stovi, knyga skaitytojų rankose.
Knygos sandarą galima nusakyti taip: pradedama publikacijomis, kuriose nupasakojami žingsniai nepriklausomos valstybės šimtmečiui paminėti, Papilės krašto žmonių veikla atgavus nepriklausomybę, kai kurie praeities faktai ar asmenybės, neradę vietos ankstesnėse knygos, dar Papilės krašto poetų kūrybai skirta po puslapį.
Labai smulkiai, tiesiog protokoliškai pateikta paminko kūrimo kronika.  Ateities kartos turės supratimą, kaip kiekviena iškelta idėja turi prieštaraujančių, kaip veikė viešumas praktiškai.
Labai gerai, kad pristatyti paminklo ir erdvės aplink jį sutvarkymo autoriai: architektas Šarūnas Sabaliauskas, skulptorius Martynas Gaubas, dizaineris Darius Linkevičius. Gal tik per kukliai minimas šios idėjos autorius Algirdas Gauronskis.
Maždaug pusė knygos skirta dabarčiai ir netolimai praeičiai: kas nuveikta per tris dešimtmečius. Konkreti seniūno (jau keli mėnesiai tenka sakyti buvusio) Antano Vaičiaus ataskaita: daug nuveiktų darbų, datų, įvardinta daug žmonių, kartu kūrusių Papilės seniūnijos gerovę. Viena iš seniūnijos tradicijų per Vasario 16-ąją pagerbti Kilniausio poelgio nominacijos laureatus, tad jų sąrašas tinkamai papildo Papilės išskirtinumą. Kad veikia didelis būrys aktyvių visuomenininkų, irgi suprantama iš bendruomenių ir klubų pristatymo. Pristatomos įmonės ir verslai, stipriausi ūkininkai. Išskirtinai  „daukantiškai“ apie gimnaziją kalba mokytojos Kristina Puzarienė ir Regina Žąsytienė. Pateikiamas visas socialinio gyvenimo spektras: kultūros centro, muziejų,  bibliotekų veikla, sportinis gyvenimas.
Iš kraštotyros faktų mozaikos man įdomiausias, kaip 1927 metų prezidentas Antanas Smetona lankėsi Papilėje. Ne šiaip papasakota, o perspausdinta laikraščio „Lietuvis“ publikacija (nebent ne kiekvienam aiškus pavadinimas “J. E. Valstybės Prezidentas Papilėje“.
Knygą labai malonu paimti į ranką: geras popierius, daug nuotraukų. Daug fotomenininko Jono Strazdausko darbų, kaip tik jo knygos viršelis: bažnyčios fone puikuojasi šventasis Jurgis, smeigiantis slibiną. Pasigedau aiškiai įvardinto Nepriklausomybės kovų dalyvių pavardžių, kurios yra įamžintos lentoje prie skulptūros.
Ką įvardinčiau kaip trūkumus? Dalies nuotraukų prastoka kokybė. Suprantama, jei nuotrauka sena (nors dalies senųjų ryškumas stebėtinas). Bet yra nepakankamai patrauklių ir iš šių dienų. Pavyzdžiui, iš visos Lietuvos (ir ne tik Lietuvos) plūsta keliautojai pažiūrėti garsiųjų Marso kanjonų, o nuotrauka apie Šaltiškių karjerą tikrai nevilios aplankyti. Nuotraukų išliekamąją vertę menkina faktas, kad beveik niekur nenurodyti metai, ne visur nurodyti įamžinti žmonės. Beveik tobulai šiuo požiūriu sutvarkyta informacija Igorio Jaroševo straipsnyje apie sportinę veiklą, tik nenurodyti metai prie poros šiuolaikinių nuotraukų. Nuotrauka apie garsiąją atodangą apskritai klaidinanti: Ventos pakrantė šią vasarą visai naujai sutvarkyta, ir „stogelio“ nebėra.
Paskutinis knygos puslapis skirtas rėmėjams paminėti. Čia išvardintos įmonės ir privatūs asmenys, Akmenės rajono savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba, prisidėję ne vien prie knygos leidybos, bet apskritai prie Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio programos Papilės seniūnijoje įgyvendinimo. Jau nekantriai laukiu pavasario, kai, tikėtina, galėsime rinktis į dideles šventes ir kiekviena bendruomenė sulauks knygos „Mūsų Papilė“  pristatymo, kai kiekviena šeima gaus liudijimą, kuo gyvenome per nepriklausomos Lietuvos tris dešimtis metų.
 
                   Rita Masiulienė
Paskutinį kartą atnaujinta: 2020.12.30 13:07
 

100-mečiui

Kontaktai

Akmenės rajono Papilės

seniūnijos rėmimo fondas
Kodas 153091222
J. Basanavičiaus g. 22A, Papilė,

LT-85243, Akmenės r. sav.
Tel. (8 425) 32633
El. paštas antanas@vaicius.lt

 

2009 - 2024 © Papilės kraštas