2024 birželio 18 d.

Turizmas

Bažnyčios

Papilės Šv. Juozapo bažnyčia. Šiaudinės Švč. Mergelės Marijos bažnyčia.

Gamtos paminklai

Penkiolikakamienė liepa Rudikių ąžuolas Užbrasčių ąžuolas

Jurakalnis

Į pietus nuo senųjų kapinių, kairiajame Ventos krante, stūkso išvaizdus medžiais apaugęs gūbrys, nuo skardžio atskirtas gilia griova, nueinančia į Ventos upės slėnį - tai Jurakalnis

Malūnai

Augustaičių malūnas Papartynės malūnas Papilės malūnas Pašilės malūnas Rudikių malūnas

Muziejai

Simono Daukanto memorialinis muziejus. Lazdynų Pelėdos muziejus

Paminklai

S. Daukanto paminklas. S. Daukanto kapas. Paminklas 1863-1864 m.sukilėliams Biliūniškėse. Paminklinis akmuo Užbrasčių kaime 1863 m. laisvės kovotojams atminti. Šv. Jurgio paminklas

Parkai

Eglesių parkas, Kairiškių parkas, Klaišių buvusio dvaro parkas, Meškėnų buvusio dvaro parkas, Papilės parkas, Papilės vardinis ąžuolynas, Paragių parkas

Piliakalniai

Sustojus Papilėje, viename seniausių Žemaitijos miestelių, pirmiausia derėtų užkopti ant dviejų piliakalnių, tolimos istorijos liudininkų.

Apžadų kapeliai

Kelio Tryškiai - Viekšniai atkarpoje, už Kairiškių gyvenvietės, veda lauko keliukas į Apžadų kapelius.

Naujienos / Archyvas

Gimtoji kalba, Vydūnas ir Lietuva

2018.03.05
 

      Kairiškių biblioteka kartu su Kairiškių daugiafunkciu universaliu centru, kaimo bendruomene, „Margažiedžio“ klubo nariais surengė gimtosios kalbos dienos paminėjimą „Be gimtos kalbos nėra tautos – be tautos nebus ir kalbos“.

      Šį kartą į Kairiškius, tarpininkaujant Marijaus ir Dianos Lopaičių šeimai, atvyko tolimų ir artimų viešnių iš Kauno, - profesorė, apiterapeutė, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos narė, Jūratė Jankauskienė. Jos keliai susitinka Žemaitijoje, kur šiuo metu Pavirvyčio dvare, netoli Tryškių, atkūręs savo senelių ir tėvų gimtinę, laikas nuo laiko gyvena Jūratės tėtis Valdemaras Michalauskas, žymaus nepriklausomos Lietuvos karininko Kleopo Michalausko sūnus.

    Profesorė Jūratė Jankauskienė parengė įdomų pranešimą apie medų, jo produktus ir jų gydomąsias savybes. Būdama labai užimta, dirbdama Kauno akių klinikoje ir turinti kitų svarbių darbų , randa laiko grožiui, menui, kūrybai. Ji paskaitė savo kūrybos eilių, pagrojo pianinu, ir dar ... galėtų vadovauti kairiškiečių chorui, bet kairiškiečiai nesitikėjo ir liko be žado...

   Su Valdemaro ir Sofijos Michalauskų, ir šiuo metu netoli Kairiškių besikuriančių savo senelių sodyboje Marijaus ir Dianos Lopaičių šeima, Kairiškių biblioteka, kaimo bendruomenė ir UDC užsimezgė graži bičiulystė – jie dalinasi savo idėjomis, neatsisako padėti ar dalyvauti renginiuose. Ačiū jiems už tai, kad į tolimo kaimo, į neįprastą kairiškiečiams renginį, padėjo atvykti poetei, taip pat Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos narei Daliai Sakalauskienei.

   Į svečius, susidomėjusi skelbta reklama, atvyko Akmenės kraštui ir ne tik Žemaitijoje gerai žinoma, poetė Adelė Daukantaitė. Visos viešnios priklauso „Vydūno šviesos“ draugijai, ir šiemet paskelbtiems Vydūno metams, jos skyrė savo eiles ir emocialius pasisakymus.

Kapėniškė (Mažeikių rajonas) Liucija Jagielėnė – tai buvusi Kairiškių mokyklos mokytoja, savo lyrines eiles skyrė tėvynei Lietuvai, emigrantams, kurie labai laukiami sugrįžtant. Ji yra labai laukiama, turi savo kūrybos gerbėjų būrį.

   Remdamosi savo aplinkos lietuvių kalbos puoselėtojais mokytoja Rita Masiulienė parengė gražų pranešimą apie gimtąją kalbą, apie tai, kaip Vladas Sirutavičius padėjo išspausdinti „Lietuviškąją gramatikėlę“, apie tai, kaip Simonas Daukantas Papilėje saugojo ir puoselėjo lietuvių kalbą, o kur dar rašytojos Sofija ir Marija Ivanauskaitės (Lazdynų Pelėda)...

   Muzikinius kūrinius , - savo autorines dainas ir kitų poetų sukurtomis eilėmis, susirinkusius pakiliai ir šventiškai džiugino Kęstutis Krencius, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos narys, išleidęs tris savo kūrybos knygas. Kęstutis Krencius – tai labai laukiamas bibliotekose ir kitose įstaigose, nes jis gali prisitaikyti visur, - ar mažoje patalpoje, ar lauko estradoje. Jo dainos skamba suprantamai, aiškiai, pakiliai.

Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo viešnioms už gražią, įspūdingą literatūrinę popietę ir įteikė savo naujausią knygą „Kūrybos paukštė viršum tėvynės klonių“. Tryškių parapijos klebonas, nuolatinis kairiškiečių svečias Darius Povilaitis pasakė, kad „kol eilėraštis suskamba - reikia trijų dalykų – poeto, leidyklos ir to, kuris moka jį gražiai perskaityti“ To ir palinkėjo, kad žodis taptu kūnu. Kaip visada – ar džiaugsme ir liūdesy, - Apolinaras Nicius , - mero pavaduotojas, turi ką pasakyti saviems kairiškiečiams ir jų svečiams.

   Rengiant gimtosios kalbos šventę, nuoširdžiai prisidėjo UDC administratorė Vida Stankienė, - su klubo „Margažiedis“ nariais paruošė puošmenas ir atributus, Papilės S. Daukanto gimnazijos lopšelio- darželio „Kregždutė“ Kairiškių grupės mokytoja Lina Kniurienė savo ugdytinę Kamilę Noreikytę parengė gražiam pasirodymui, Adrijana Kiršytė padeklamavo eiles apie Tėvynę.

   Ypatingą renginio momentą – Vydūniškas vaišes - suruošė Kairiškių bendruomenės pirmininkė Danguolė Darginavičienė, kaip sakoma, „iš kirvio sriubą išvirė“. Jai teko nelengva užduotis – be mėsos, žuvies, pieno ir kiaušinių surengti sočius pavakarius. Teko domėtis Vydūno valgių receptais. Visko buvo – mišrainių, užtepėlių, bandelių su įvairiausiu daržovių įdaru. Ir tai jai pavyko, nes kaip sakė Vydūnas „Niekuomet žmogus nėra toks gražus, koks jis būna kurdamas“, o tai ir buvo jos kūryba.

     Atvykusios viešnios Kairiškių bibliotekai padovanojo savo kūrybos knygų, kurias norisi tuoj pat imti ir perskaityti, nes tiek įdomaus dar galima sužinoti ir kitiems papasakoti.

      Ir tegul skamba toks šūkis „Už Lietuvą – per žodžio gyvastį ir dvasią“, kuris kviestų tradiciniam kasmetiniam kūrėjų sambūriui, skirtam gimtosios kalbos dienai paminėti.

 

       Kairiškių kaimo bibliotekos bibliotekininkė Janina Čibirienė

   

        

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018.03.05 08:33
 

100-mečiui

Kontaktai

Akmenės rajono Papilės

seniūnijos rėmimo fondas
Kodas 153091222
J. Basanavičiaus g. 22A, Papilė,

LT-85243, Akmenės r. sav.
Tel. (8 425) 32633
El. paštas antanas@vaicius.lt

 

2009 - 2024 © Papilės kraštas